ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Την Παρασκευή στις 19 Ιανουαρίου 2018 οι Διευθύνσεις του Γυμνασίου και του Λυκείου Βαλτινού, σε συνεργασία με τον Δήμο Τρικκαίων και το Νοσοκομείο Τρικάλων, πραγματοποίησαν ενημερωτική εκδήλωση στο κοινό αμφιθέατρο των σχολείων για τις συνέπειες του καπνίσματος.

Κεντρική Ομιλήτρια, ήταν η Πνευμονολόγος του Νοσοκομείου κ. Σοφία Γιδά και ενημέρωσε τους μαθητές για τις δυσάρεστες συνέπειες του καπνίσματος για τον οργανισμό, όπως προκύπτουν από επιστημονικές έρευνες.

Επίσης ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Τρικκαίων κ. Μιχάλης Λάππας, ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες για την πορεία της εκστρατείας του Δήμου, σε σχέση με την εφαρμογή του Νόμου για την απαγόρευση καπνίσματος στους δημόσιους χώρους.