COMENIUS - ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΛΕΤΟΝΙΑ

7η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΡΙΓΑ ΤΗΣ ΛΕΤΟΝΙΑΣ (2-7 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015)

ΤΡΙΤΗ, 3 ΜΑΡΤΙΟΥ

Η ημέρα ξεκίνησε στο σχολείο με την ομιλία του Διευθυντή , ο οποίος μας ξενάγησε στο κτίριο. Ακολούθησαν οι παρουσιάσεις , κατά τις οποίες γνωστοποιήθηκαν στους εταίρους τα αποτελέσματα της έρευνας που διεξήχθη στο Γυμνάσιο Βαλτινού, σχετικά με την Εκπαίδευση, τις διατροφικές συνήθειες κλπ. Ερωτηματολόγια είχαν δοθεί σε γονείς και μαθητές του σχολείου μας, οπότε δεν θεωρούνται αντιπροσωπευτικά μιας περιοχής. Το απόγευμα πραγματοποιήθηκε εκδρομή στο θέρετρο της Βαλτικής Jurmala, όπου μας έγιναν γνωστές οι συνήθειες, τα έθιμα και η ζωή των ανθρώπων στην περιοχή.

ΤΕΤΑΡΤΗ, 4 ΜΑΡΤΙΟΥ

Η ημέρα περιλάμβανε μία ξενάγηση στην Ρίγα. Δημαρχείο, Εθνική Βιβλιοθήκη, Μουσείο Σοκολάτας και Μεσαιωνική Ρίγα. Όλοι εντυπωσιάστηκαν από το επιβλητικό κτίριο της βιβλιοθήκης και απόλαυσαν την σοκολάτα, αφού έμαθαν την διαδικασία παραγωγής και πόσο σημαντική είναι για την οικονομία της περιοχής.

ΠΕΜΠΤΗ, 5 ΜΑΡΤΙΟΥ

Η Πέμπτη  περιλάμβανε επίσκεψη στο παλάτι Rundale και στο κάστρο Bauskas. Και τα δύο αξιοθέατα βρίσκονταν υπό ανακατασκευή, καθώς είχαν υποστεί μεγάλες φθορές κατά τα παρελθόντα έτη, αλλά το γεγονός ότι στο παλάτι το BBC κινηματογραφούσε το «Πόλεμος και Ειρήνη» μας ταξίδεψε μέσα από τα κοστούμια των ηθοποιών στην εποχή της ακμής του.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 6 ΜΑΡΤΙΟΥ

Περάσαμε την ημέρα στο σχολείο, όπου έγιναν συζητήσεις για τα αποτελέσματα των παρουσιάσεων και  αποτίμηση εργασιών. Οι Λετονοί μαθητές είχαν ετοιμάσει και μας παρουσίασαν τραγούδια της χώρας τους, ενώ έφτιαξαν και βραχιολάκια φιλίας, για τις νέες φιλίες και γι? αυτές που θα γίνουν ακόμα πιο δυνατές?.