ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΛΤΙΝΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ 5ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Το Γυμνάσιο Βαλτινού πήρε μέρος στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε στα Τρίκαλα στις 3 και 4 Απριλίου 2015.

Οι μαθητές της Β? και Γ΄ τάξης παρουσίασαν τα εξής:

1. «Τουριστικός οδηγός της Ελλάδας» Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Μπαρούτα Γεωργία, ΠΕ06 και Παπαβασιλείου Βασιλική, ΠΕ19

Πρόκειται για ένα οδηγό 27 σελίδων στα Αγγλικά που δημιουργήθηκε με το λογισμικό OfficePublisher στα πλαίσια του προγράμματος Comenius:

"Let?first understand our national heritage in order to build and define our European identity"

2. «Ιστορίες φωτοκόμικς»  Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παπαβασιλείου Βασιλική, ΠΕ19

Πρόκειται για εργασία στα πλαίσια των βιωματικών δράσεων της Β΄ Γυμνασίου στην ενότητα «Πολιτισμός και Δραστηριότητες Τέχνης». Οι μαθητές συνεργάστηκαν, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τις δικές τους ιστορίες σε μορφή κόμικς χρησιμοποιώντας το λογισμικό PowerPoint.