COMENIUS - ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΣΘΟΝΙΑ

8η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ LOHUSUU ΤΗΣ ΕΣΘΟΝΙΑΣ  (4-9 Μαΐου 2015)

ΤΡΙΤΗ 5/5

Το πρωί έγινε η επίσημη έναρξη των εργασιών. Η χώρες παρουσίασαν από ένα πόστερ, το οποίο έλεγε την ιστορία του διετούς «ταξιδιού» που έκαναν οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα. Μία πραγματικά συγκινητική διαδικασία, λαμβάνοντας υπόψη ότι η συνάντηση αυτή θα ήταν και η τελευταία. Στη συνέχεια έγινε μία περιήγηση στο μικρό αυτό χωριουδάκι, στην εκκλησία και στα δάση τριγύρω.

ΤΕΤΑΡΤΗ, 6/5

Μαθητές και εκπαιδευτικοί συναντήθηκαν στο σχολείο, και ξεκίνησε  η  επίσκεψη στο μοναδικό ενεργό μοναστήρι της Εσθονίας, το Puhtitsa. Aνήκει στο Ρώσικο Πατριαρχείο και είναι Ορθόδοξο. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το κάστρο Rakvere, όπου όλοι διασκεδάσαμε και μάθαμε, με τον πρωτότυπο τρόπο παρουσίασης της ιστορίας του κάστρου και των όπλων της εποχής.

ΠΕΜΠΤΗ, 7/5

Συναντηθήκαμε στο σχολείο, όπου ολοκληρώσαμε τις εναπομένουσες εργασίες και όπου απαντήσαμε σε ερωτήσεις σχετικές με όσα είχαμε  μάθει τα τελευταία δύο χρόνια μέσα από το πρόγραμμα. Επίσης, κάθε χώρα έπρεπε να διδάξει στους υπόλοιπους έναν παραδοσιακό χορό της, δραστηριότητα που απόλαυσαν όλοι, και γιατί έμαθαν έναν νέο χορό , αλλά και γιατί οι μουσικές μας ταξίδεψαν σε 8 χώρες! Ακολούθησε μια επίσκεψη στην κοντινή πόλη Τάρτου. Και ακολούθησε η επίσημη λήξη του προγράμματος, γεγονός που έφερε δάκρυα στα μάτια όλων, αλλά ήμασταν όλοι χαρούμενοι για τις φιλίες αυτών των τελευταίων 2 ετών, φιλίες για όλη τη ζωή?

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 8/5

Η επίσκεψη στην πρωτεύουσα Ταλλίν, μνημείο Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO, ήταν και η τελευταία δραστηριότητα. Η ξεναγός μας οδήγησε στα σημαντικότερα σημεία της μεσαιωνικής πόλης, εξηγώντας την ιστορία της πόλης μέσα από τα κτίρια και τους δρόμους. Εντύπωση έκανε σε όλους σε ένα φαρμακείο-μνημείο, όπου φυλάσσονταν αποξηραμένα φυτά, ζώα και ό, τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς, τα οποία  στον μεσαίωνα χρησιμοποιούνταν ως θεραπείες σε διάφορες ασθένειες.