2η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΜΑΡΤΙΟΣ 2019

2nd Meeting in Greece

The LTT in Greece took place from the 24th to the 27th of March, 2019

The partners arrived on the 24th of March. On the 25th, as it is the Greek National Day the students and the teachers attended the parade with the host families and the Greek teachers and then they had lunch, tasting the traditional dishes of the day.

On the 26th of March, after a short welcoming ceremony, each country presented their work. The whole school participated, by moving from class to class and learning with different methodologies that each group applied in their teaching. Some of them were gamification, kahoot, puzzles, exhibitions, theater or posters. The local students had great fun learning and mingling with the foreign students.

On Wednesday a trip to Corfu took place, a popular destination for its beauty, its history and traditions, things that they could now see themselves, as Corfu was one of the islands touched upon in the projects of the Greek team.

On Thursday the Erasmus group visited Meteora, UNESCO?s cultural heritage, which stunned both teachers and students. In the evening the school was the meeting point for the hosts, the hosted, and the local community, as parents and the Greek teachers organized a farewell party. A Folk Association came to the school in traditional costumes and presented traditional dances. After that, they all participated in the Greek-like party.

Friday was spent again at the school. Two professors from the University of Thessaly, Dr Andreas Flouris and Davide Testa made an interesting interactive presentation on climate change and on new technologies and technological ideas. There was even a competition among the mixed groups of students. Later, the evaluation reports were made and students left to spend the last day with their Greek friends. In the afternoon the Greek teachers took their foreign colleagues on a walking tour around Trikala. They showed them the Castle, Varousi (the old town), Asklipeion and Tsitsanis Museum.

The departures took place on Saturday, under a touching atmosphere, as it was the last meeting with students, who promised that they would travel to each other?s countries so that they will meet again.

2η Συνάντηση στην Ελλάδα

Η 2η συνάντηση στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε από τις 24 έως τις 27 Μαρτίου , 2019.

Οι εταίροι έφτασαν στις 24 Μαρτίου. Την επόμενη μέρα, καθώς ήταν εθνική εορτή, μαθητές και καθηγητές παρακολούθησαν την παρέλαση και στο γεύμα που τους παρατέθηκε δοκίμασαν τα παραδοσιακά πιάτα της ημέρας.

Την 26η Μαρτίου, μετά από μια σύντομη τελετή υποδοχής, κάθε χώρα παρουσίασε τις εργασίες της. Όλο το σχολείο συμμετείχε και οι μαθητές μετακινούνταν από τάξη σε τάξη για να γνωρίσουν τις διάφορες μεθοδολογίες που οι καθηγητές των συμμετεχουσών χωρών εφαρμόζουν στην διαδικασία της διδασκαλίας. Κάποιες από αυτές ήταν: μάθηση μέσω παιχνιδιού (gamification), kahoot, puzzles, θέατρο ή πόστερ. Οι Έλληνες μαθητές είχαν την ευκαιρία, μαζί με τους φιλοξενούμενους μαθητές, να γνωρίσουν ευχάριστους και διασκεδαστικούς τρόπους μάθησης.

Την Τετάρτη οι εταίροι επισκέφτηκαν το νησί της Κέρκυρας, ένα δημοφιλή προορισμό για την ομορφιά του, την ιστορία και τις παραδόσεις του, πράγματα τα οποία γνώρισαν και από κοντά καθώς η Κέρκυρα ήταν ένα από τα νησιά που αναφερόταν στα προϊόντα της Ελληνικής ομάδας.

Την Πέμπτη η ομάδα Erasmusεπισκέφτηκε τα Μετέωρα, μνημείο Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO, τα οποία εξέπληξαν τόσο τους μαθητές όσο και τους καθηγητές. Το απόγευμα οι φιλοξενούμενοι μαζί με τους Έλληνες καθηγητές, μαθητές, γονείς καθώς και εκπροσώπους της τοπικής αρχής, συναντήθηκαν στο σχολείο όπου πραγματοποιήθηκε μια αποχαιρετιστήρια γιορτή. Ένας σύλλογος παραδοσιακών χορών ήρθε στο σχολείο και φορώντας τοπικές παραδοσιακές στολές παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς. Στη συνέχεια όλοι συμμετείχαν στην χαρούμενη αυτή γιορτή.

Την Παρασκευή, δύο καθηγητές από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, οι κ. Ανδρέας Φλούρης και DavideTesta έκαναν μια ενδιαφέρουσα διαδραστική παρουσίαση σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις νέες τεχνολογίες και τεχνολογικές ιδέες. Υπήρξε ένας διαγωνισμός μεταξύ των μεικτών ομάδων των μαθητών για την ποιο έξυπνη και καινοτόμα τεχνολογική πρόταση. Στην συνέχεια συμπληρώθηκαν τα φύλλα αξιολόγησης και οι μαθητές έφυγαν από το σχολείο για να περάσουν την τελευταία μέρα με τους Έλληνες φίλους τους. Το απόγευμα οι Έλληνες καθηγητές συνόδευσαν τους εταίρους σε ένα περίπατο στην πόλη δείχνοντάς τους τα σημαντικότερα αξιοθέατα όπως το Κάστρο, το Βαρούσι, το Ασκληπιείο και το Μουσείο Τσιτσάνη.

Οι φιλοξενούμενοι αναχώρησαν το Σάββατο, μέσα σε μια έντονα συναισθηματική ατμόσφαιρα, καθώς ήταν η τελευταία συνάντηση με μαθητές, οι οποίοι υποσχέθηκαν ο ένας στον άλλο ότι κάποια στιγμή θα συναντηθούν ξανά.