ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ, ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΤΟΥ 2019

Συνάντηση στην Πολωνία

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο του 2019.

Την Δευτέρα στις 13 μας καλωσόρισαν με μια πολύ όμορφη γιορτή υποδοχής στο σχολείο. Επίσης επισκεφτήκαμε τον Δήμαρχο που μας εξήγησε την συνεργασία της κοινότητας με τις τοπικές αρχές. Ακολούθησε μια συνάντηση των καθηγητών και στο τέλος της ημέρας οι μαθητές έφτιαξαν παραδοσιακά βραχιολάκια και αποκριάτικα μπισκότα.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε ένα επαγγελματικό λύκειο και εντυπωσιαστήκαμε από τους τομείς που διέθετε το σχολείο, κυρίως από τον τομέα διαφήμισης. Αργότερα πήγαμε στην Κρακοβία όπου ξεναγηθήκαμε στο Κάστρο και στην Εβραϊκή συνοικία της πόλης και ταξιδέψαμε πίσω στο χρόνο.

Την Τετάρτη οι ομάδες παρουσίασαν τις εργασίες τους. Οι μαθητές βρήκαν όλες τις δραστηριότητες πολύ ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές. Μετά το FEMAC, η πρεσβευτής του e-TwinningAnnaAzur ήρθε στο σχολείο και οι καθηγητές παρακολουθήσαμε ένα σεμινάριο σχετικό με τις δυνατότητες που παρέχονται μέσω της χρήσης του e-Twinning.

Την Πέμπτη οι μαθητές συμμετείχαν σε εργαστήρια παραδοσιακής χειροτεχνίας τα οποία παρακολούθησαν και οι καθηγητές που είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με ηλικιωμένες κυρίες που προσπαθούν να διατηρήσουν τις παραδόσεις.

Οι καθηγητές επίσης παρακολούθησαν μαθήματα διαφόρων τάξεων και είδαν τις μεθοδολογίες που χρησιμοποιούνται στην διδασκαλία της Αγγλικής γλώσσας. Επίσης όλοι μαζί, μαθητές και καθηγητές, επισκεφτήκαμε ένα παραδοσιακό φούρνο όπου είδαμε τον τρόπο ψησίματος του ψωμιού και ενημερωθήκαμε για την διατροφική του αξία. Το απόγευμα περιηγηθήκαμε στο αλατωρυχείο της Bochnia. Ο οδηγός μας τόνισε την σημασία του αλατωρυχείου κατά τη διάρκεια της ιστορίας της Πολωνίας. Τέλος με την επιστροφή μας ακολούθησε ένα αποχαιρετιστήριο γεύμα με τοπικά εδέσματα.

Τη Παρασκευή επισκεφτήκαμε το Tarnow, περπατήσαμε στην πόλη και είδαμε τον καθεδρικό ναό καθώς και άλλα αξιοθέατα.

Meeting in Poland

The meeting in Poland took place in February, 2019.

The next day a visit to a vocational school took place. The students showed the Erasmus group around the school and we were all impressed by the sections the school offers, e.g advertisement. Later we visited Krakow, where a guided tour around the castle and the Jewish sector took everyone back in time.

On Wednesday the team presented what they had prepared back in their countries. The students found all activities very interesting and entertaining. After the FEMAC, the e-Twinning Ambassador Anna Azur came to the school and the teachers had a seminar on the possibilities they have through using e-Twinning.

On Thursday the students took part in traditional craft workshops and the teachers attended them and spoke to the local old ladies who still carry the tradition.

The teachers also attended classes, and saw the methodologies used in teaching English. On Thursday the group also visited a traditional bakery, where the baker told them about the traditional way of making bread and the nutritional facts of bread. In the afternoon a trip to the salt mine of Bochnia took place. The guide stressed to teachers and students the importance of the salt mine throughout the history of Poland. In the evening teachers, students, parents and members of the local authorities had a farewell party with local delicacies.

On Friday the Erasmus team visited Tarnow, walked around the town, visited the Cathedral and the town?s sights.