ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΑΛΤΙΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική δράση για την αξιοποίηση των συνεργατικών διαδικτυακών εργαλείων στην εκπαιδευτική διαδικασία. Εισηγητής ήταν ο κ. Μποντίλας Λεωνίδας, Υπεύθυνος του κέντρου Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της Δ.Δ.Ε. Τρικάλων.

O κ. Μποντίλας μας παρουσίασε διαδικτυακά εργαλεία που διευκολύνουν την εκπαιδευτική διαδικασία και τη συνεργατική μάθηση στο περιβάλλον του σχολείου όπως η εφαρμογή Speechnotes που δίνει την δυνατότητα μετατροπής του προφορικού λόγου σε γραπτό κείμενο, τα ψηφιακά εργαλεία δημιουργίας συνεργατικών κειμένων, παρουσιάσεων και πινάκων. Στα αντικείμενα της επιμόρφωσης ήταν και η δημιουργία ερωτηματολογίου με το ψηφιακό εργαλείο Google Forms καθώς επίσης και εργαλεία διαδικτυακής μεταφοράς δεδομένων μεγάλου όγκου όπως το wetranfer.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μποντίλα για την πολύ ενδιαφέρουσα και ευχάριστη παρουσίαση.