ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΑΛΤΙΝΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ "ERASMUS DAYS 2022"

Το Γυμνάσιο Βαλτινού συμμετείχε στην εκδήλωση “Erasmus Days 2022” που διοργάνωσε η περιφέρεια Θεσσαλίας παρουσιάζοντας το πρόγραμμα με τίτλο: «Ανάπτυξη Δραστηριοτήτων STEM στο σχολείο».

Programme

erasmus day 2022

Συντονίστρια χώρα ήταν η Κύπρος και εκτός από την Ελλάδα συμμετείχε η Βουλγαρία, η Ιταλία, η Λιθουανία και η Πολωνία.

Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος ήταν η δημιουργία ενός «έξυπνου» σπιτιού με ρομποτικά στοιχεία, παραδοσιακά στοιχεία από κάθε χώρα, χρήση ανανεώσιμων μορφών ενέργειας καθώς και ανακυκλώσιμων και επαναχρησιμοποιήσιμων υλικών.

Το σχολείο μας ανέλαβε την αυλή. Το ρομποτικό στοιχείο που συναρμολόγησαν και προγραμμάτισαν με scratch οι μαθητές μας ήταν μια προσομοίωση περιστρεφόμενου παιχνιδιού τύπου «γύρω-γύρω όλοι». Κατασκευάσαμε έναν λειτουργικό ηλιακό θερμοσίφωνα και έναν λειτουργικό ηλιακό φούρνο. Τα παραδοσιακά στοιχεία που συμπεριλάβαμε στην αυλή ήταν ένα μαγγανοπήγαδο και ένας ανεμόμυλος.

Παράλληλα υλοποιήθηκαν και δώδεκα σχετικά σχέδια μαθήματος από κάθε χώρα. Τα σχέδια αυτά είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα του σχολείου στην Ελληνική και στην Αγγλική γλώσσα.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του σχολείου στην οποία αποτυπώνονται και τα στάδια κατασκευής εδώ.