ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ COVID-19

Αγαπητοί κηδεμόνες, αγαπητοί μαθητές

σας ενημερώνουμε ότι απο Δευτέρα, 10 Μαΐου, είναι υποχρεωτική η χρήση των self test. Δείτε τις πληροφορίες για την δωρεάν προμήθεια των self test και την διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr  εδώ.

Η διαδικασία που πρέπει να κάνουν γονείς και κηδεμόνες αφού γίνει το τεστ στο σπίτι είναι η εξής:

• Μπαίνουν στην σελίδα: https://self-testing.gov.gr/
  • Εκεί, αφού συμπληρώσουν το ονοματεπώνυμο του μαθητή και το ΑΜΚΑ, καταχωρούν το αποτέλεσμα του τεστ.
  • Στη συνέχεια, μέσω της εφαρμογής εκτυπώνουν την σχετική βεβαίωση την οποία θα πρέπει να έχει μαζί του ο μαθητής κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
  • Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, οι γονείς θα μπορούν να γράφουν μια χειρόγραφη δήλωση που θα εμπεριέχει τα ίδια στοιχεία με την εκπαιδευτική κάρτα, τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.

Μπορείτε να δείτε την εκπαιδευτική κάρτα (για να κάνετε την χειρόγραφη δήλωση εαν δεν έχετε εκτυπωτή) εδώ.

• Εάν το αποτέλεσμα του τεστ είναι θετικό, ακολουθείται η ίδια διαδικασία και θα υπάρχει μία λίστα με τις δομές υγείας που θα γίνει δεύτερο δωρεάν τεστ καθώς και  κλινική εκτίμηση και αξιολόγηση των ευρημάτων.
  • Ο μαθητής και η οικογένειά του παραμένουν σε κατ΄οίκον περιορισμό, ενώ στην περίπτωση που ο επανέλεγχος είναι επίσης θετικός, θα υπάρξει επικοινωνία με την Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας.
  • Σημειώνεται ότι όσοι μαθητές δεν έχουν μαζί τους την σχετική βεβαίωση δεν θα μπαίνουν στο σχολείο και θα παίρνουν απουσίες.

Κοσβύρας Νικόλαος