ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

Αγαπητοί μαθητές, παρακαλούμε να δημιουργήσετε όλοι λογαριασμό στο πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, ώστε να είναι δυνατή η συμμετοχή σας στην τηλεκπαίδευση για το διάστημα που το σχολείο παραμένει κλειστό. Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε οδηγίες για το πως θα δημιουργήσετε τον λογαριασμό σας, με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων σας φυσικά.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για να δημιουργήσετε λογαριασμό στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει λογαριασμός ηλεκτρονικής αλληλογραφίας κηδεμόνα γιατί σε αυτό τον λογαριασμό θα αποσταλλεί το όνομα χρήστη και ο κωδικός πρόσβασης για τον κάθε μαθητή. Πρέπει λοιπόν να δημιουργηθεί ένα email κηδεμόνα, για όσους κηδεμόνες δεν διαθέτουν, και να μας το στείλετε στο email του σχολείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. γράφοντας ονοματεπώνυμο μαθητή, ονοματεπώνυμο κηδεμόνα και email κηδεμόνα.

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατα τη διάρκεια της διαδικασίας επικοινωνήστε με το σχολείο ή με email ή τηλεφωνικά (2431094218). Επίσης μπορείτε να επικοινωνήσετε με το helpdesk του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου.

Επίσης στο email του σχολείου πρέπει να στείλετε το όνομα χρήστη. Μπορείτε να συνδέεστε στον λογαριασμό αλληλογραφίας του πανελληνίου σχολικού δικτύου που θα δημιουργήσετε στο: webmail.sch.gr με το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας. Να ελέγχετε το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο συχνά, καθώς και την ιστοσελίδα του σχολείου για να ενημερώνεστε σχετικά με την τηλεκπαίδευση.

Δημιουργία μαθητικού λογαριασμού στο ΠΣΔ

Κοσβύρας Νικόλαος