ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΑΛΤΙΝΟΥ ΣΤΟ Κ.Ε.ΠΕ.Α ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑΣ

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 εικοσιεπτά μαθητές της Α’ Γυμνασίου και τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν σε ημερήσιο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μακρινίτσας με τίτλο «Βότανα». Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πολλά βότανα της περιοχής, τις χρήσεις τους και τα οφέλη για την υγεία. Επίσης ενημερώθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο παρασκευάζονται αφεψήματα, καταπλάσματα, εγχύματα και βάμματα. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά κάποια από τα βότανα της περιοχής της Μακρινίτσας ακολουθώντας μια πολύ όμορφη διαδρομή στο χωριό. Τους δόθηκε η δυνατότητα να θαυμάσουν την αρχιτεκτονική της Μακρινίτσας, να δουν τις όμορφες κρήνες, την εκκλησία της Αγίας Τριάδας και το δυστυχώς κλειστό πια πετρόχτιστο Δημοτικό Σχολείο. Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μακρινίτσας για την θερμή υποδοχή, την πολύ ενδιαφέρουσα και διαδραστική παρουσίαση και την περιήγηση στην Μακρινίτσα.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί:

Πασχάλης Νικόλαος