ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ MONTEROTONDO ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΛΤΙΝΟΥ

Την εβδομάδα 8 - 12 Μαΐου επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο Βαλτινού 2 εκπαιδευτικοί και 6 μαθητές από το σχολείο I.C. Raffaello Giovagnoli του Monterotondo της Ιταλίας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus με κωδικό KA121-SCH-000058355 και τίτλο: «A.R.M.O.N.I.A». Το συγκεκριμένο σχολείο έχει διαπίστευση Erasmus και επέλεξε το Γυμνάσιο Βαλτινού για την υλοποίηση δράσεων στα πλαίσια του ανωτέρω προγράμματος. Υλοποιήθηκαν μαθήματα στην Αγγλική γλώσσα στην Α΄ τάξη με συμμετοχή και των Ιταλών μαθητών. Συγκεκριμένα παρακολούθησαν ένα μάθημα για τις ανανεώσιμες και μη ανανεώσιμες μορφές ενέργειας, ένα μάθημα για την ανακύκλωση και επαναχρησιμοποίηση υλικών στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής αναπτύσσοντας οικολογική συνείδηση και στάσεις σεβασμού προς το περιβάλλον. Επίσης στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών οι μαθητές με χρήση της μουσικής και αγγλικών στίχων εξασκήθηκαν στην ανάπτυξη των ακουστικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων τους καθώς και στην δημιουργική γραφή. Ακόμη στα πλαίσια του εορτασμού για την ημέρα της Ευρώπης οι μαθητές αξιοποίησαν την μουσική για να αναπτύξουν την αίσθηση του ανήκειν στη μεγάλη Ευρωπαϊκή οικογένεια και χρησιμοποιώντας μια ξένη για αυτούς Ευρωπαϊκή γλώσσα αντάλλαξαν απόψεις για το τι σημαίνει η Ευρώπη για αυτούς. Στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής οι μαθητές διδάχτηκαν ένα παραδοσιακό Ελληνικό τραγούδι καθώς και την ανάλυσή του, έμαθαν τον σύνθετο ρυθμό 7/8 παίζοντας κρουστά όργανα παράλληλα με την μουσική του τραγουδιού και χόρεψαν το τραγούδι. Στα πλαίσια του μαθήματος των μαθηματικών οι μαθητές πειραματίστηκαν με μοτίβα φυσικών αριθμών και τον υπολογισμό μεγάλων αθροισμάτων φυσικών αριθμών, έκαναν διερεύνηση αθροιστικών πινάκων, κατασκεύασαν δικούς τους αθροιστικούς πίνακες και έμαθαν και κάποια πράγματα από την ιστορία των μαθηματικών. Πέρα από τις δραστηριότητες στο σχολείο δεν θα μπορούσε να λείψει η ξενάγηση στην πόλη των Τρικάλων καθώς και στα Μετέωρα. Τέλος οι Ιταλοί επισκέπτες συμμετείχαν στην εκδρομή που οργάνωσε το Γυμνάσιο Βαλτινού για όλο το σχολείο με προορισμό τν Μακρυνίτσα και τον Βόλο. Περιηγήθηκαν στα στενά της Μακρυνίτσας θαυμάζοντας την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της, επισκέφτηκαν το Μουσείο κεραμοποιίας Τσαλαπάτα στο Βόλο όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όλη την διαδικασία παρασκευής κεραμιδιών και τούβλων. Τέλος απόλαυσαν την τοπική κουζίνα του Βόλου. Για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου καθώς ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχαν σε δραστηριότητες με άλλους Ευρωπαίους μαθητές ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία.