ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ, ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2018

Κινητικότητα στην Ιταλία, 23-29/09/2018

Δύο εκπ/κοί και τρεις μαθητές από το Γ/σιο Βαλτινού συμμετείχαν στην διακρατική συνάντηση του προγράμματος  Erasmus+  ?Active Methodologies?, που διεξήχθη στην Cisterna di Latina της Ιταλίας από 23 έως 29 Σεπτεμβρίου 2018.

Την πρώτη ημέρα τους φιλοξενούμενους υποδέχθηκαν θερμά με τραγούδια και τοπικές λιχουδιές οι Ιταλοί μαθητές. Οι φιλοξενούμενοι παρακολούθησαν επίσης μαθήματα στις τάξεις και ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου.

Την δεύτερη ημέρα η ομάδα Erasmus ταξίδεψε στην Ρώμη, όπου ξεναγήθηκε στην Ρωμαϊκή Αγορά και στο Κολοσσαίο, καθώς επίσης και στις διάσημες πιάτσες (πλατείες) της Αιώνιας Πόλης!

Η Τρίτη ημέρα πέρασε στο σχολείο, με τις παρουσιάσεις που είχε η κάθε χώρα. Νωρίς το πρωί η κάθε αποστολή ετοίμασε την αίθουσα που της είχε διατεθεί, ώστε να δεχθεί τους «επισκέπτες». Η Ελλάδα, μεταξύ άλλων, παρουσίασε την «Οδύσσεια». Με διαδραστικό τρόπο προσπάθησε να κρατήσει στα ύψη το ενδιαφέρον των Ιταλών μαθητών και εκπ/κών που τους επισκέφτηκαν. Γι? αυτό, αμέσως μετά την παρουσίαση των βασικών πληροφοριών, ακολούθησαν διαδραστικά παιχνίδια και τεστ, οι νικητές των οποίων έλαβαν δωράκια από την Ελλάδα! Οι Ελληνική αποστολή επισκέφτηκε και τις αίθουσες των άλλων χωρών, μαθαίνοντας και παίρνοντας ιδέες για μεθόδους αποδοτικής διδασκαλίας.

Η τέταρτη ημέρα ήταν κουραστική, αλλά γεμάτη εμπειρίες και εικόνες. Η επίσκεψη στην Πομπηία και στη Νάπολη μας ταξίδεψε στον χρόνο, που φαίνεται να έχει σταματήσει την στιγμή της έκρηξης του Βεζούβιου. Οι μαθητές έμειναν άφωνοι με την τόσο καλά διατηρημένη πόλη, τα χρώματα, τις επαύλεις, τους δρόμους, το επίπεδο διαβίωσης των κατοίκων της Πομπηίας.

Η τελευταία ημέρα πέρασε στην Cisterna. Οι εκπ/κοί είχαν συνάντηση για την αξιολόγηση της δράσης στην Ιταλία αλλά και συνολικά, οργάνωσαν τις επόμενες κινητικότητες και διασαφήνισαν απορίες. Αργότερα επισκέφτηκαν τον Δήμαρχο της πόλης αλλά και ξεναγήθηκαν σ? αυτή, μαθαίνοντας την ιστορία της. Το βράδυ ακολούθησε αποχαιρετιστήριο δείπνο με ζωντανή παραδοσιακή μουσική. Όλοι χόρεψαν ταραντέλλα και ο αποχωρισμός έγινε πιο δύσκολος, αφού τα όμορφα πράγματα τελειώνουν γρήγορα?

Mobility to Italy, 23-19/09/2018

Two teachers and three students travelled to Cisterna di Latina in Italy, from the 23rd to the 29th of September, 2018, in order to participate in the Erasmus+ meeting of the Project ?Active Methodologies?.

The local students welcomed their guests with songs and local delicacies on the first day. They had the opportunity to attend classes in the Italian school and see the premises.

On the second day the group travelled to Rome, they were guided in the Agora and the Colosseum , as well as on the piazzas of the Italian capital.

The 3rd day was spent at the school. Early in the morning the teams of each country prepared their classroom for the presentations. The Greek team, among others, presented Homer?s Odyssey. In an interactive way they tried to keep the visitors? interest vivid, and at the end of the presentation the Italian students participated in interactive games, in order to test what they have learnt about Odyssey. The winners got a little prize brought from Greece, but all participants got a Greek delicacy! The Greek team also visited the other countries? classrooms and participated in all kind of interactive games, educational activities like puzzles, knowledge quizzes as well as an escape room! It was an undeniably great experience for all of us, since we got ideas for new teaching and learning methods.

The fourth day was tiring as well as full with emotions and new knowledge. All 5 countries? teams visited Pompeii and Napoli, which travelled them all back in time, as time in Pompeii stopped at the time of the eruption .All the students were amazed at the vivid colors, the mansions and the way of life that the people of Pompeii led.

The last day was spent in Cisterna. The teachers had a coordination meeting to assess the meeting in Italy and organize the following. The Mayor was visited and later, a guided tour in the town took place, and the guests learned about the history of Cisterna. In the evening students and teachers attended a farewell dinner with live music. We all danced traditional Italian dances, which uplifted everyone?s spirit, but made goodbye even harder.