COMENIUS - ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ

Ήταν μια ακόμη ομολογουμένως πετυχημένη συνάντηση, όπου μαθητές και καθηγητές αντάλλαξαν απόψεις και για άλλη μια φορά «έπεσαν» σύνορα και προκαταλήψεις.

Δευτέρα 24/11/2014

Μετά από ένα κουραστικό ταξίδι ,τα παιδιά τα περίμεναν οι Πολωνοί συνομήλικοί τους και τους εκπαιδευτικούς οι συνάδελφοι. Λόγω της άφιξης της Ελληνικής ομάδας αργά το βράδυ, η πρώτη μέρα δεν είχε συναντήσεις?

Τρίτη 25/11/2014

Η πρώτη επαφή με την πόλη ήταν στο Δημαρχείο, όπου ο Δήμαρχος της Limanowa μίλησε για τα προβλήματα, για τα πλεονεκτήματα αλλά και για τη ζωή και τις ενασχολήσεις των ανθρώπων στην συγκεκριμένη περιοχή. Προσφέρθηκαν αναμνηστικά δώρα σε παιδιά και καθηγητές .Η επόμενη στάση ήταν στο σχολείο, όπου περάσαμε και το υπόλοιπο της ημέρας, παρουσιάζοντας τις προγραμματισμένες εργασίες που τα παιδιά είχαν ετοιμάσει από τις πατρίδες τους, αλλά δουλεύοντας και σε ομάδες για τις εργασίες που έπρεπε να γίνουν κατά την συνάντηση.

Τετάρτη 26/11/2014

Η μέρα περιλάμβανε επίσκεψη στην Κρακοβία και στα βασικότερα αξιοθέατα. Μεταξύ αυτών, το Κάστρο Βαβέλ, το Πανεπιστήμιο της πόλης και το UndergroundMuseum.Για πολλά παιδιά, ανάμεσα σε αυτά και τα παιδιά από την Ελλάδα, ήταν η πρώτη επαφή με μεσαιωνική πόλη και μεσαιωνικά εκθέματα, πράγμα που ταξίδεψε όλη την ομάδα σε εποχές με βασιλιάδες και δράκους!

Πέμπτη 27/11/2014

Ταξίδι στο Άουσβιτς . Τα λόγια περιττεύουν. Η επίσκεψη τελείωσε και στα πρόσωπα όλων ήταν ζωγραφισμένο ένα μεγάλο «Γιατί». Γιατί πρέπει η ανθρώπινη φυλή να είναι τόσο σκληρή με το ίδιο της το είδος ακόμη, γιατί να πρέπει να γίνονται πόλεμοι, γιατί τόση βαρβαρότητα, γιατί τόσο μίσος, γιατί τόσος ανθρώπινος πόνος, γιατί τόσες χαμένες, βασανισμένες, χωρίς ίχνος αξιοπρέπειας ανθρώπινες ζωές?.

Η ημέρα τελείωσε ευτυχώς πιο αισιόδοξα, με μία επίσκεψη σε ένα θαύμα της Φύσης που εξέλιξε ο άνθρωπος. Τα ορυχεία άλατος. Όμοιό του δεν είχαμε ξαναδεί. Εντυπωσιασμένοι όχι μόνο από το μέγεθος αλλά και από το τι ομορφιά μπορεί να δημιουργήσει ο άνθρωπος.

Παρασκευή 27/11/2014

Η τελευταία ημέρα ήταν αφιερωμένη εξολοκλήρου στις εργασίες και στην οργάνωση των επόμενων συναντήσεων. Ένα γευστικό διάλειμμα, έδωσε την ευκαιρία σε όλους μας να γευτούμε την παραδοσιακή κουζίνα της περιοχής, με ένα γεύμα που είχαν ετοιμάσει οι Πολωνοί γονείς στο σχολείο.