ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΑΛΤΙΝΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2014

Στις αρχές του Δεκέμβρη αποφασίσαμε με τα παιδιά της Α΄ και της Β΄ τάξης του Γυμνασίου να δημιουργήσουμε τα δικά μας, αυτοσχέδια μουσικά όργανα.

Τα παιδιά χρησιμοποίησαν απλά καθημερινά αντικείμενα που βρήκαν στο περιβάλλον τους και με πολλή φαντασία δημιούργησαν τα δικά τους μουσικά όργανα! Συνόδευσαν τα δημιουργήματά τους με γραπτή εργασία, στην οποία ανέφεραν τον τρόπο που σκέφτηκαν, τα υλικά που χρησιμοποίησαν, τον τρόπο κατασκευής, το χρόνο που χρειάστηκαν και το όνομα του οργάνου που κατασκεύασαν («κουρτίνα αντικειμένων», «μπουκαλόφωνο», «ποτηρόφωνο», «ουράνιο τόξο», «πλαστικόφωνο» )

Συμμετείχαν με διάθεση και κέφι και χάρηκαν το αποτέλεσμα της δουλειάς τους παρουσιάζοντάς το στην τάξη.

Η αίθουσα της μουσικής του σχολείου μας στολίστηκε με τα πολύχρωμα και ευφάνταστα δημιουργήματα των μαθητών, τα οποία με υπερηφάνεια η υπεύθυνη του μαθήματος παρουσιάζει στους επισκέπτες.

Έπεται συνέχεια?

Η εκπαιδευτικός