Η ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΕ ΔΡΑΣΗ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2014

Στο σχολείο μας υλοποιείται για το σχολικό έτος 2014-2015 περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα: «Μαθαίνω να φτιάχνω λαχανόκηπο στην αυλή του σχολείου μου». Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κα Παπαβασιλείου Βασιλική και συμμετέχουν οι κα Κωνσταντινίδου Μαρία και κος Τίκος Ιωάννης και οι μαθητές της Β? και Γ? τάξης του Γυμνασίου.

Αρχές Νοέμβρη ξεκινήσαμε σιγά σιγά την προσπάθειά μας για την δημιουργία λαχανόκηπου. Οι μαθητές με πολύ μεγάλη προθυμία έσκαψαν και περίφραξαν το χώρο στον οποίο θα φυτέψουμε τα χειμερινά λαχανικά μας όταν το επιτρέψει ο καιρός.

Επίσης σκοπεύουμε να κατασκευάσουμε κάδο κομποστοποίησης γι? αυτό μαζέψαμε τα ξερά φύλλα από την αυλή για να τα χρησιμοποιήσουμε μαζί με άλλα κατάλληλα υλικά για να φτιάξουμε το κομπόστ.