ΓΙΟΡΤΗ 17ης ΝΟΕΜΒΡΗ 2023

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου στο Γυμνάσιο Βαλτινού πραγματοποιήθηκε γιορτή για να τιμηθεί η επέτειος της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου. Στη γιορτή συμμετείχε η Γ’ Γυμνασίου με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Ευάγγελο Ζάχο και την κ. Ευαγγελία Αλεξανδρή.  Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων οι μαθητές διάβασαν το χρονικό των γεγονότων που οδήγησαν στην εξέγερση του Πολυτεχνείου κατά της Δικτατορίας, ενώ παράλληλα προβλήθηκε βίντεο – ντοκιμαντέρ όπου παρουσιάστηκε το χρονικό. Την εκδήλωση πλαισίωσαν χορωδιακά οι μαθητές και μαθήτριες με τραγούδια της εποχής εκείνης. Τέλος προβλήθηκε η ταινία μικρού μήκους «Γράμματα στο Μέλλον» μεταφέροντας τους μαθητές στο κλίμα των ημερών της εξέγερσης, ευαισθητοποιώντας του στα ιδεώδη της ελευθερίας και δημοκρατίας.