ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΑΛΤΙΝΟΥ ΣΤΟ Κ.Π.Ε. ΑΡΝΑΙΑΣ

Το Γυμνάσιο Βαλτινού στις 5 και 6 Μαρτίου 2018 συμμετείχε στο διήμερο πρόγραμμα του Κ.Π.Ε. Αρναίας: «Φτιάχνω το δικό μου κήπο καλλιεργώντας βότανα». Η πρώτη μας στάση ήταν στον ναό του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη όπου θαυμάσαμε την επιβλητική αρχιτεκτονική και προσκυνήσαμε το ιερό σκήνωμα του Αγίου. Το απόγευμα φτάσαμε στην Αρναία, τακτοποιηθήκαμε στα δωμάτια της εστίας και παρακολουθήσαμε μια παρουσίαση που είχαν ετοιμάσει οι υπεύθυνοι του Κ.Π.Ε. για εμάς. Τα παιδιά κλήθηκαν να αναγνωρίσουν αρωματικά φυτά και βότανα, έφτιαξαν μικρά σπορεία από χάρτινους κυλίνδρους και δοκίμασαν αρωματικό τσάι της περιοχής.  Η βραδιά μας έκλεισε με ένα πλουσιοπάροχο δείπνο προσφορά του Κ.Π.Ε. Αρναίας.

Την επόμενη μέρα μετά από ένα πλούσιο παραδοσιακό πρωινό ξεκινήσαμε την ξενάγηση στην Αρναία. Θαυμάσαμε την παραδοσιακή αρχιτεκτονική των σπιτιών της περιοχής. Επισκεφτήκαμε το λαογραφικό μουσείο της Αρναίας. Πρόκειται για ένα μεγάλο διώροφο κτίσμα των αρχών του 19ου αιώνα, μοναδικό στο είδος του στη Χαλκιδική. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε τα επαγγέλματα που ανθούσαν στο παρελθόν όπως η υφαντουργία. Επισκεφτήκαμε ιστορικά κτίρια όπως το παλιό σχολείο που κτίστηκε το 1871 στην πλατεία «Χοροστάσι» της Αρναίας, το Ναό των Αγίων Αναργύρων, το πετρόκτιστο δημοτικό σχολείο της Αρναίας και το Ναό του Αγίου Στεφάνου ο οποίος έχει χτιστεί πάνω στα θεμέλια προϋπαρχόντων ναών από τον 13ο αιώνα και μετά από πυρκαγιά το 2005 αναστηλώθηκε και διαθέτει ένα εντυπωσιακό γυάλινο πάτωμα κάτω από το οποίο μπορεί να δει κανείς τα θεμέλια των παλαιότερων ναών.

Στη συνέχεια πήγαμε στα Αρχαία Στάγειρα, την γενέτειρα του Αριστοτέλη, στη χερσόνησο Λιοτόπι, δίπλα στη σημερινή Ολυμπιάδα, όπου είδαμε τμήματα του τείχους που περιλαμβάνουν ένα κυκλικό και ένα τετράγωνο πύργο, αρχαίες κατοικίες της πόλης καθώς και την αρχαία Αγορά. Σύμφωνα με την παράδοση οι Σταγειρίτες μετέφεραν και έθαψαν στην πόλη τους τα οστά του Αριστοτέλη. Παράλληλα με την περιήγηση στον αρχαιολογικό χώρο παρατηρήσαμε φυτά και βότανα της περιοχής.

Γεμάτοι νέες εμπειρίες, εικόνες γεύσεις και αρώματα επιστρέψαμε απόλυτα ευχαριστημένοι μαθητές και εκπαιδευτικοί στο Βαλτινό έχοντας πραγματοποιήσει στο έπακρο τον στόχο της διήμερης εκπαιδευτικής μας επίσκεψης.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Πινακούλα Αγαθή, ΠΕ01