ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Για πρώτη χρονιά, το σχολείο μας  συμμετέχει στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κύπρος: 1974-2015 Δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ...» μια πρωτοβουλία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, της Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα - Μορφωτικό Γραφείο ? Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας (σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου).

Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι πέρα από την ευαισθητοποίηση σχετικά με το Κυπριακό πρόβλημα, να αποτελέσει «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις κοινότητες του Ελληνισμού.

Το πρόγραμμα - διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, και τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας Κυρίου Νίκου Αναστασιάδη.

Ξεκίνησε στις 21 Σεπτεμβρίου 2015 και λήγει στις 18 Ιανουαρίου 2016.

Υπεύθυνοι Καθηγητές :Παπανικολάου Σπύρος

Μπαρούτα Γεωργία